Kasko ve Trafik Sigortası

Kasko ve Trafik Sigortası kendi aracınızda oluşan hasar ve kayıplardan korumak için tasarlanmış özelleştirilmiş bir kasko poliçesidir. Bir arabanın bakımı, sürekli artan bakım maliyetleri nedeniyle maliyetli bir mesele olabilir. Bu, lüks veya spor arabalarda sadece ikiye katlanır. Bu nedenle, mantıklı bir sigorta planına yatırım yapmak, bir olasılıktan kaynaklanan ek masrafları karşılamak için mantıklıdır. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli husus ise Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki farktır.

Bilinmesi gereken detay ise Kasko isteğe bağlı bir sigorta iken Trafik sigortası zorunlu bir uygulamadır. Bu nedenle aracınızın Kaskosu tamamen sizin inisiyatifinize kalmış bir durumdur. Kaza, felaket, yangın veya kayıp nedeniyle arabanızın hasar görme olasılığı yüksektir. Bu tür koşullar altında mali durumunuzun etkilenmeden kalmasını sağlamak için, Kasko ve Trafik Sigortası büyük önem taşır.

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

Kasko ve Trafik Sigortası temelinde bilinmesi gereken en önemli husus ise kaskonun isteğe bağlı bir sigorta olmasıdır. Kasko ve Trafik Sigortası yolda sürüş sırasında herhangi bir kaza meydana gelmesi durumunda sizi finansal olarak iyi bir şekilde güvence altına alır ve aynı zamanda içinizin rahat olmasını sağlar. Trafik sigortası, araçlara, kişilere vs. verilebilecek olası zararlara karşı sigortalamak için kullanılır. Trafikte kullanılan her aracın trafik sigortası olması gerekir. Zorunlu Trafik Sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır.

Bu sigorta kaza esnasında zarar gören üçüncü kişilere ait zararı sigorta poliçesinin dâhilinde karşılayan sigorta çeşididir. Kaza yaparsanız ve aracınız hasar görmüşse onarımlar aracınızın değerinden daha maliyetli olabilir. Bu nedenle burada Kasko ve Trafik Sigortası devreye girer. Ancak bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Çünkü sigortanız her alanı kapsamaz. Bunlar ise; alkollü araba sürmek, ehliyetsiz araç kullanımı, kaza sırasında hasar meydana gelmeyip sonrasında bazı hasarlar gelmesi durumunda kapsamına göre sigorta dışında kalabilir.

Kasko ve Trafik Sigorta Teklifleri

Kasko ve Trafik Sigortası yaptırmak için tek bir yerden almanız gerekmez. Bunun için farklı sigorta şirketleri bulunmaktadır. Bunlar aracınızın modeline ve özelliklerine göre sizlere farklı teklifler sunabilir. Burada bilinmesi gereken detay ise tek tip bir sigorta taslağı yoktur. Sigorta sağlayıcınız ile görüşerek bu konuda sigorta kapsamında farklılıklar yapabilirsiniz. Tabi ki bu hususlar fiyat konusunda etkili olsa da bu konuda pek çok alternatifiniz bulunmaktadır.

Hatta günümüzde artık bankalara bağlı olan sigorta şirketleri bile sizlere yardımcı olmaktadır. Kasko ve Trafik Sigortası sizi ve arabanızı kaza, hırsızlık veya doğal afetlerden kaynaklanan her türlü risk ve hasardan koruyan bir araç sigortası poliçesi türüdür. Böylelikle, bu tür öngörülemeyen koşullar nedeniyle oluşabilecek herhangi bir kayıp durumunda finansal olarak güvende olacaksınız. Buna ek olarak, üçüncü şahısların sorumluluklarından da korunacaksınız.

Görüşmeye Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabilirim?