Konut Sigortası

Konut sigortaları evi ve içerisindeki tüm eşyaların korunması için tercih edilen poliçelerden biridir. Bu poliçeler içerisinde anlaşmaya ve meblağ’a bağlı olacak şekilde birden fazla şart olabilir. Bu şartlar hem konut sigortası yapacak firma hem de sigortalı kişi tarafından karşılıklı olarak kabul etmiş sayılmaktadır.

Konut Sigortası Kapsamında Olan Zorunlu Paketler

Konut sigortası adı altında birden fazla firmalar tarafından paket sunulur. Bu paketler arasında en çok tercih edilenler;

*Deprem,
*Yangın,
*Su baskını,
*Hırsızlık

Gibi sorun çıkartabilecek durumlardır. Bu durumlar arasında zorunlu olan poliçeler de mevcuttur. Deprem sigortası (DASK) ev alım satımlarında mutlaka zorunlu olarak Tapu daireleri tarafından görülmek istenen belgeler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kişiye özel olarak tasarlanan paketler arasında hırsızlık ve yangın paketleri de tercihe bağlı olarak yapılabilmektedir.


Ev Eşyalarının Sigortalanması

Konut sigortası gibi opsiyonların yanı sıra ev içerisinde yer alan eşyaların da sigortalanması durumu söz konusu olabilir. Bu poliçeler genellikle bir ekspert yardımı ile eşyaların piyasa değerinin belirlenmesi üzerine yapılan sigorta çeşitlerinden biridir. Eşyanın tutarı kadar sigortalatma işlemi yapılmaktadır. Zorunlu değildir isteğe bağlı olarak yaptırılabilinir.

3 Farklı Konsept İle Sunulan Sigorta Çeşitleri

Sigorta çeşitleri arasında hesaplı, elit ve standart olarak belirlenen poliçeler de tercih edilmektedir. Bu poliçeler genellikle fiyatlandırma olarak farklılık gösterecektir. Bu nedenle çok iyi fiyat araştırılmasının yapılması ve aynı zamanda şartlandırılmaların çok detaylı olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Sigorta çeşitlerinin açıklamaları şu şekildedir.

Hesaplı: En temel ihtiyaçları karşılayan poliçelerdir.
Standart: Mevcut bulunan bir konutun risklerini karşılayan poliçelere verilen isimdir.
Elit: İçeriği zenginleştirilmiş ve kişileştirilmiş olan özel poliçelerdir.

Sigorta Kapsamında Poliçeye Dâhil Edilenler

Sigorta firmaları ile yapılan poliçe anlaşmalarında Konut sigortası adı altında yapılan birden fazla sözleşme vardır. Bu sözleşmelerin kapsadığı şeyler şu şekilde belirtilebilir. Binanın kendisi, ev eşyaları, değerli eşyalar, misafirlerin eşyaları, para ve kıymetli. Ayrıca sunulan Konut sigortası kapsamında sunulan teminatlar ise; Yangın, yıldırım, patlama, sel, su baskını, yer kayması, kazı sonucu oluşan hasarlar, deprem, dolu yağması, halk ayaklanmasından oluşabilecek hasar, terör, grev, lokavt gibi sorunlardır.

Zorunlu Deprem Sigortası

Türkiye genelinde zorunlu hale getirilen deprem sigortası her ev için özel olarak oluşturulan poliçelerdir. Bu poliçeler her firma aracılığı ile yapılabilir. Anadolu hizmet konut yardımı olarak da adlandırılan bu durum ev alım- satım işlerinde, ipotek durumlarında mutlaka yetkili kişilere ibraz edilmek zorundadır.
Hasar durumunda, oluşacak hasarlara bağlı olarak ortalama 6 ay içerisinde tüm ödemeler gerçekleştirilmektedir. Bazı anlaşılamayan durumlar yüzünden oluşan sorunlar için ise ekspert yardımı talep edileceğinden sigorta kapsamında ödemelerin ya da zararların karşılanması belirsiz bir süre alabilmektedir. Bu durumda mutlaka sigorta firması ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Görüşmeye Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabilirim?